Techniczne aspekty CV

Profesjonalnie przygotowane CV jest formą pierwszego kontaktu z potencjalnym pracodawcą. Od zawartych w nim informacji a także estetycznego i nowoczesnego wyglądu zależy czy zostaniesz zaproszony na rozmowę rekrutacyjną. Warto więc poświęcić trochę czasu na staranne przygotowanie CV. Jeżeli będziesz pamiętał o zamieszczeniu w nim kluczowych informacji, stanie się ono furtką do zdobycia wymarzonego stanowiska. Oto elementy, które powinny się w nim znaleźć.

 

Dane osobowe

W górnej części CV zawsze umieszczamy podstawowe dane na nasz temat takie jak: imię i nazwisko oraz kontakt, czyli numer telefonu, adres e-mail, adres zamieszkania. Bardzo częstym błędem jest zamieszczanie w CV nieprofesjonalnego adresu e-mail, w którym zamiast imienia i nazwiska używamy zdrobnienia bądź ksywki. Natomiast adres e-mail wykorzystywany w takim dokumencie jak CV powinien być profesjonalny i najczęściej zaczynać się od imienia i nazwiska np. imie.nazwisko@gmail.com. Zamieszczanie informacji na temat stanu cywilnego, posiadanych dzieci czy też wieku nie jest wymagane. Górna część dokumentu jest również właściwym miejscem, aby zaznaczyć, jaką formę pracy  preferujemy, zdalną czy na miejscu, oraz w jakim terminie możemy zacząć pracę u nowego pracodawcy.

 

Zdjęcie

Zamieszczenie zdjęcia w CV może nie jest obowiązkowe, za to zawsze mile widziane przez pracodawców. Warto zadbać, aby było to zdjęcie formalne, biznesowe. Fotografie z wakacji czy imprez lepiej zostawić na inne okazje.

 

Informacje o sobie

Jest to miejsce, w którym możemy napisać kilka istotnych informacji na swój temat. Na pewno warto pokazać, dlaczego zależy nam na danym stanowisku, podkreślić swoje mocne strony np. opisać swoją specjalistyczną wiedzę i lata doświadczenia w danej dziedzinie bądź branży, nakreślić kierunek, w którym chcielibyśmy się rozwijać. Jeżeli zaaplikowaliśmy na stanowisko do firmy, która znajduje się poza naszym miejscem zamieszkania, warto napisać, że jesteśmy otwarci na relokację.

 

Wykształcenie

W informacji o wykształceniu powinny znaleźć się takie dane jak daty rozpoczęcia i zakończenia nauki w kolejności chronologicznej zaczynając od najnowszych, nazwy uczelni i szkół, kierunki oraz zdobyte stopnie naukowe.

Jeśli posiadasz odpowiednie wykształcenie, ale dopiero zaczynasz zdobywać doświadczenie zawodowe, warto najpierw umieścić w CV informację o edukacji, a następnie o doświadczeniu. Natomiast, gdy masz bogate doświadczenie, a  wykształcenie nie jest twoją mocną stroną, powinieneś zamienić tę kolejność.   

 

Doświadczenie zawodowe

Przebieg kariery zawodowej jest najistotniejszym punktem w CV, dlatego na jego przygotowanie poświęć najwięcej czasu i uwagi. Zamieść tutaj konkretne informacje takie jak  nazwy pracodawców, daty rozpoczęcia i zakończenia pracy, ułożone chronologicznie, zawsze od ostatniego miejsca pracy, nazwy stanowisk oraz zakres obowiązków. W tym miejscu można pochwalić się swoimi osiągnięciami.

Dodatkowe aktywności w postaci wolontariatu, praktyk, udział w akcjach charytatywnych, członkostwo w stowarzyszeniach czy przynależność do kół studenckich również są formą zdobywania doświadczenia zawodowego i warto o nich wspomnieć. Zwłaszcza, gdy dopiero rozpoczynasz swoją karierę zawodową.

 

Projekty

Jeśli pracujesz projektowo, zbierz wszystkie informacje na temat wykonanych projektów w jednym miejscu i opisz zakres prac oraz technologie, które zostały wykorzystane do ich wykonania. Lista zrealizowanych projektów będzie doskonałym świadectwem twojego doświadczenia i umiejętności.

 

Umiejętności

W branży IT opis umiejętności ściśle wiąże się z technologiami. W zależności od stanowiska, na które aplikujesz, niezbędny będzie opis stopnia znajomości m.in. języków programowania, baz danych, systemów operacyjnych, analizy oraz zarządzania.

 

Kursy, szkolenia, certyfikaty

Posiadanie bądź nie posiadanie certyfikatu może mieć zasadniczy wpływ na wybór danego kandydata. Osoby o podobnych kwalifikacjach odróżnią się od konkurencji właśnie ukończonymi kursami i posiadanymi certyfikatami.

W opisie szkolenia powinny znaleźć się informacje o dacie i miejscu, w którym się odbyło, jego temacie i uzyskanym certyfikacie. Jeśli szkolenie było prowadzone przez osobę znaną w branży to można też dodać imię i nazwisko osoby prowadzącej.

 

Znajomość języków obcych

Znajomość określonych języków obcych coraz częściej pojawia się w wymaganiach na różne stanowiska w branży IT. Poziom znajomości języka określa skala od A1 do C2. Wystarczy wpisać język, który znamy i obok dopisać odpowiednie oznaczenie, które określi nasz poziom. Znajomość języków potwierdzają również odpowiednie certyfikaty językowe, których posiadanie jest dla firm dużym atutem, dlatego warto się nimi pochwalić w CV.

 

Zainteresowania

Ogólniki takie jak książka, film niewiele wnoszą do CV a zainteresowania mogą być dodatkowym miejscem, w którym pokazujemy, że nasza praca jest również naszym hobby. W czasie rozmowy kwalifikacyjnej często pada prośba, aby kandydat powiedział kilka słów o sobie. Jeśli w CV napiszesz, że interesujesz się nowymi technologiami, możesz zostać zapytany o to w jaki sposób rozwijasz swoją wiedzę na ten temat, jakie strony internetowe odwiedzasz oraz do jakich magazynów sięgasz.

 

Dodatkowe informacje

W tym miejscu możesz dodać linki do swoich prac zamieszczonych w Internecie, stron internetowych, profili na Goldenline czy Linkedin bądź też bardziej specjalistycznych portali jak Github.

 

Klauzula

W każdym CV musi znaleźć się zgoda na przetwarzanie danych osobowych do celów rekrutacji. Standardowa formuła brzmi: “Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych dla realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z Ustawą z dn. 29.08.97 r. o ochronie danych osobowych, Dz. Ust Nr 133 poz. 883).” W niektórych ogłoszeniach wymagane są zmodyfikowane formuły np. zawierające nazwę firmy. Pamiętaj, że jeżeli pracodawca wymaga zmodyfikowanej formuły, należy ją wstawić do CV.

Gdy CV będzie już gotowe przeczytaj je dokładnie i popraw ewentualne błędy ortograficzne, gramatyczne czy literówki. Staraj się dopasowywać swoje dokumenty aplikacyjne do konkretnej oferty. Warto, żeby w Twoim życiorysie pojawiły się sformułowania, słowa i zwroty podobne do tych zawartych w ogłoszeniu.

Zapisując CV wybierz format pliku, który nie sprawia problemu przy otwieraniu. Nazwa pliku powinna zawierać imię i nazwisko kandydata np. imie_nazwisko_stanowisko.pdf

Tak przygotowane CV możesz wysłać w odpowiedzi na interesujące cię oferty pracy. Powodzenia!