Pytania, które bardzo często padają podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Każdy, kto wybiera się na rozmowę kwalifikacyjną próbuje przewidzieć scenariusz rozmowy i pytania, jakie podczas niej padną, aby jak najlepiej przygotować się do spotkania. Choć nie da się przewidzieć wszystkich pytań, poznaj te, które rekruterzy szczególnie chętnie zadają.

 

Największy sukces?

Odpowiadając na to pytanie warto wybrać osiągnięcie zawodowe, które jest najbardziej adekwatne do stanowiska, o które się ubiegasz. Opowiadając o swoim sukcesie, podkreśl swoją rolę, opisz trudności, które napotkałeś po drodze i koniecznie przedstaw, w jaki sposób sobie z nimi poradziłeś. Z twojego opisu powinno wynikać, co zadecydowało o sukcesie całego przedsięwzięcia (np. twoje umiejętności organizacyjne, czy umiejętność pracy pod presją czasu). Jeśli nie możesz pochwalić się sukcesem zawodowym, wybierz przykład z życia prywatnego lub np. z czasów studiów. 

 

Największa porażka?

Na rozmowie rekrutacyjnej każdy chce zaprezentować się z jak najlepszej strony. Nic więc dziwnego, że pytanie o największą porażkę, może przysporzyć wiele trudności. Tymczasem tylko ten kto nie pracuje i nie podejmuje wyzwań, nie popełnia błędów. Rekruterowi zależy na tym, aby dowiedzieć się, czy w przypadku niepowodzenia, kandydat był w stanie odpowiednio zareagować i wyciągnąć wnioski. Odpowiadając więc na takie pytanie przytocz kontekst zdarzenia i skoncentruj się na tym, jak udało ci się przyjąć tę porażkę, poradzić sobie z następstwami błędu i wyciągnąć wnioski na przyszłość. Staraj się mówić jak najwięcej o swoim zachowaniu w tej sytuacji, unikając jednocześnie obarczania odpowiedzialnością innych.

 

Dlaczego ciebie mamy zatrudnić na tym stanowisku?

Aby odpowiedzieć na to pytanie musisz doskonale znać opis stanowiska, o które się ubiegasz i być świadomym tego, jakie kompetencje i umiejętności są na nim pożądane. Jeśli twoje dotychczasowe doświadczenia i predyspozycje są zbieżne z tym, czego szuka firma, odpowiedź na to pytanie nie przysporzy ci trudności. Wystarczy, że zestawisz swoją wiedzę na temat oczekiwań wobec idealnego kandydata na danym stanowisku, z argumentami, które potwierdzą, że spełniasz stawiane wymogi. Pamiętaj przy tym, aby przedstawić korzyści, jakie firma zyska zatrudniając właśnie ciebie. Warto także podkreślić swoją motywację do pracy w danej firmie.

 

Oczekiwania wobec przełożonego?

Celem tego pytania jest zweryfikowanie, czy kandydat pasuje do kultury organizacyjnej firmy oraz czy będzie w stanie efektywnie współpracować ze swoim przyszłym przełożonym. Każdy menedżer ma inny styl zarządzania, dlatego tak ważne jest, aby jeszcze na etapie rozmowy kwalifikacyjnej skonfrontować z nimi preferencje kandydata. Jeśli przełożony lubi mieć wszystko pod ścisłą kontrolą, a kandydat potrzebuje dużej autonomii, współpraca nie będzie udana dla żadnej ze stron. Warto więc mówić otwarcie o swoich preferencjach i czynnikach, które mogą przesądzić o twojej satysfakcji ze współpracy. Skoncentruj się na takich kwestiach, jak: relacje zawodowe, podejście do rozwoju pracowników, umiejętności merytoryczne. Pamiętaj, aby nie opisywać wad swoich dotychczasowych przełożonych. Myśląc o ich słabościach, możesz przedstawiać przeciwny do nich obraz przełożonego, z którym chciałbyś pracować. 

 

Oczekiwania finansowe?

Zastanawiając się nad wysokością zarobków, zapoznaj się z zakresem obowiązków na stanowisku oraz skonfrontuj je ze swoim doświadczeniem i kompetencjami. Przygotuj sobie tzw. widełki oczekiwanego wynagrodzenia, zarówno kwoty brutto, jak i netto. Zanim odpowiesz na pytanie o twoje oczekiwania finansowe, uzyskaj od rekrutera pełne informacje na temat zakresu obowiązków na danym stanowisku, aby w razie potrzeby móc jeszcze zweryfikować swoje wyjściowe założenia.