Kilka sposobów, aby dobrze przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej

Rozmowa kwalifikacyjna, ze względu na towarzyszące jej emocje i stres, może być jednym z najtrudniejszych etapów rekrutacji. To właśnie wtedy po raz pierwszy stajesz twarzą w twarz z potencjalnym pracodawcą, dlatego zrobienie dobrego pierwszego wrażenia odgrywa tutaj kluczową rolę. Aby trema nie przeszkodziła ci w osiągnięciu sukcesu, dobrze przygotuj się do rozmowy. Konkretna i błyskotliwa wymiana zdań z osobą rekrutującą zawsze zrobi na niej dobre wrażenie. Zanim wybierzesz się na rozmowę, zapoznaj się z poniższymi siedmioma zasadami, które pomogą ci opanować stres i pokonać konkurencję.

 

Zdobądź informacje o potencjalnym pracodawcy

Postaraj się zdobyć jak najwięcej informacji o firmie, do której aplikowałeś. Dowiedz się z jakich narzędzi i technologii korzysta, poszukaj informacji o projektach, możliwościach rozwoju i benefitach. Informacji szukaj na stronie internetowej przedsiębiorstwa, w Internecie, na forach oraz wśród znajomych. Wiedza na temat firmy, do której aplikowałeś, pomoże ci w zrozumieniu jej celów i potrzeb oraz pozwoli na zweryfikowanie, czy są one zbieżne z twoimi oczekiwaniami dotyczącymi przyszłego miejsca pracy.

 

Przygotuj się do rozmowy technicznej z pracodawcą

Potencjalny pracodawca na pewno będzie zainteresowany, jakie projekty dotychczas realizowałeś, dlatego przed rozmową, koniecznie przypomnij sobie te najciekawsze, z których jesteś najbardziej zadowolony. Opisując je pamiętaj, aby wspomnieć o technologiach, w których do tej pory pracowałeś, wykorzystywanych narzędziach, a także o roli jaką pełniłeś w projektach. Pomyśl także o tym, czego nauczyłeś się w poprzednich firmach, pochwal się sukcesami, które osiągnąłeś. Rzetelny opis twojej kariery zawodowej, wiedzy i umiejętności pozwoli potencjalnemu pracodawcy na dopasowanie cię do takiego projektu, którego realizacja będzie przynosiła ci dużo satysfakcji.

 

Przygotuj się do rozmowy z działem HR

Dla osób, które zawodowo skupiają się na rzeczach konkretnych i wymiernych, odpowiadanie na pytania dotyczące rzeczy subiektywnych i niewymiernych może wydawać się kłopotliwe. Zazwyczaj nie są to pytania lubiane przez inżynierów, jednak nie należy ich lekceważyć i traktować powierzchownie. Intencją pytającego zwykle jest sprawdzenie jaką motywację do zmiany pracy ma kandydat, czy jest osobą komunikatywną, jak radzi sobie w sytuacjach trudnych, konfliktowych czy potrafi współpracować w zespole. Przygotuj się na pytania dotyczące twoich największych sukcesów lub porażek, wad i zalet lub tego, jak widzisz siebie za pięć lat. Najlepiej przygotować odpowiedzi na te pytania i przećwiczyć je przed rozmową. Nie bez znaczenie będzie też pozytywne nastawienie, które na pewno pomoże ci swobodnie odpowiedzieć na te z pozoru trudne pytania.

 

Pochwal się osiągnięciami

Przed spotkaniem z potencjalnym pracodawcą, przypomnij sobie swoje dotychczasowe osiągnięcia zawodowe. Zastanów się, z czego jesteś najbardziej dumny, co sprawiło że twój projekt zakończył się sukcesem oraz jak przyczyniłeś się do takiego rezultatu. Wartościowe dla przyszłego pracodawcy są również projekty realizowane poza pracą, np. te zamieszczane na Github oraz samodzielne kształcenie się i uzupełnianie już posiadanej wiedzy o nowinki, które pojawiły się na rynku. Jeżeli jesteś osobą, która dopiero zaczyna karierę w branży IT, szczególnie ważną kwestią jest wykazanie się zainteresowaniem tą dziedziną i nawet najmniejszym doświadczeniem, np. zdobytym w kołach studenckich przy realizacji niewielkich projektów z kolegami ze studiów. To czyni cię w oczach pracodawcy osobą, która mimo niedużego doświadczenia, chce się rozwijać i stale poszerzać swoje umiejętności.

 

Powiedz o powodach zmiany pracy

Pytanie o powody zmiany pracy jest jedynym z najczęściej zadawanych na rozmowie kwalifikacyjnej. Zanim na nie odpowiesz, zastanów się czy powodem są tylko względy finansowe, czy może też mało rozwijający projekt i przestarzałe technologie? Warto wspomnieć o nich potencjalnemu pracodawcy. Jeżeli w jego firmie również nie będziesz mieć dostępu do najnowszych technologii, a i szanse na rozwój nie będą dużo większe niż u obecnego pracodawcy, powinien ci o tym wspomnieć. W ten sposób obie strony unikną niepotrzebnego rozczarowania. Jeżeli motywacją do zmiany firmy, w której pracujesz, są złe relacje z obecnym przełożonym to nie należy wypowiadać się o nim negatywnie. Kandydat może być postrzegany przez potencjalnego pracodawcę jako osoba konfliktowa, która w przyszłości będzie wypowiadać się źle również o swojej nowej firmie i przełożonym.

 

Zastanów się nad zarobkami

Przed każdą rozmową z potencjalnym pracodawcą należy bardzo dokładnie się zastanowić jaka kwota będzie dla ciebie najbardziej satysfakcjonująca, a także na wynagrodzenie poniżej jakiego poziomu nie możesz się zgodzić. Odpowiedź na pytanie o zarobki powinna być poprzedzona rozmową o obowiązkach na danym stanowisku oraz o oczekiwaniach pracodawcy względem nowozatrudnionej osoby. Kwota wynagrodzenia różni się w zależności od formy zatrudnienia. Zazwyczaj wynagrodzenie otrzymywane na zasadach B2B, czyli podpisania umowy z pracodawcą i comiesięcznego wystawiania faktury, jest wyższe niż oferowane na umowę o pracę. Jest to związane z dodatkowymi kosztami pracodawcy, które ponosi przy umowie o pracę. Dlatego też, zanim odpowiesz na pytanie o zarobki zastanów się, jaka forma zatrudnienia będzie dla ciebie najbardziej korzystna i dzięki której będziesz mógł zarobić najwięcej.

 

Zrób dobre pierwsze wrażenie

Zanim pójdziesz na rozmowę kwalifikacyjną, zwróć szczególną uwagę na odpowiedni strój. Pierwsze wrażenie jest bardzo ważne, dlatego ubiór powinien być schludny, profesjonalny oraz bardziej elegancki niż ten, który nosisz na co dzień. Pamiętaj, aby na spotkanie przyjść punktualnie, a gdybyś nie mógł się na nim pojawić lub nie udałoby ci się dojechać na czas, to koniecznie poinformuj o tym osobę, z którą będziesz się spotykał. Wypadki się zdarzają i osoba rekrutująca na pewno to zrozumie. Postawa i język ciała również odgrywają szczególną rolę na rozmowie o pracę. Uścisk dłoni i utrzymywanie kontaktu wzrokowego wzbudzają zaufanie u osoby, z którą rozmawiasz. Zaproszenie na spotkanie oznacza, że twoje doświadczenie i kwalifikacje są atrakcyjne dla pracodawcy, dlatego bądź pewny siebie i swoich umiejętności, aktywnie słuchaj i konkretnie odpowiadaj na pytania.

Rozmowa kwalifikacyjna decyduje o przebiegu naszej kariery, dlatego warto poświęcić chwilę na przygotowanie się do niej. Dzięki temu opanujesz stres i emocje towarzyszące spotkaniu z potencjalnym pracodawcą i dobrze wypadniesz w jego oczach.